Návrh nového loga našeho klubu

Vážení modeláři,

již několik měsíců diskutujeme o změně loga našeho klubu. Logo, které by lépe charakterizovalo náš klub i naše modely.

Oslovili jsme tedy kolegu, modeláře Martina Weisse, s prosbou o pomoc. Je mi velikým potěšením vám představit jeho návrhy. Myslím, že prezentované návrhy jsou víc než povedené. Každé logo je označeno číslem (dole pod obrázkem) a tak prosím hlasujte, které se vám líbí nejvíc formou příspěvku k tomuto článku.

Martine, jménem výboru ještě jednou děkujeme!

 

This poll is no longer accepting votes

Které logo byste vybrali?

Aktualizace 26.1.2017 – Vyjádření autora (M. Weisse) k logům a odpovědi na dotazy

Ahoj,

toto  je původní text, kdy jsem byl požádán předsedou klubu a některými dalšími kolegy o vytvoření  návrhu nového loga a který jsem při zasílání variant navrhnutých log posílal a který by mohl nastínit směr, kterým jsem se při těchto návrzích řídil :

…………………

Ahoj,

uvažoval jsem nad logem a postupně mě vykrystalizoval z různých návrhů následující.

Přemýšlel jsem, co je typického pro nás modeláře, potažmo náš klub. Hlavní motiv, který nás nějakým způsobem téměř všechny spojuje, je vrtule. Ta je základem toho, jak se třeba jen už dostat do vzduchu a téměř všichni ji používají nebo potřebují. Zkoušel jsem i nějaké nápady třeba s křídlem, profilem křídla, letadla, ale jako nejlepší se mi jeví třílistá vrtule, jako hlavní motiv. Kruh, ve kterém je, symbolizuje sám o sobě něco, co máme spojené s nějakou jistotou a je to základní a jednoduchý geometrický tvar.  Rozdělení po 120 stupních díky třílisté vrtuli umožňuje vložit tři znaky, které nás nejvíce charakterizují – a to je RC model letadla, vrtulníku a parašutisty. Další kategorie, jako je větroň nebo třeba koptéry a jiné, se dají logicky přiřadit k již zmíněným typickým charakterům, takže není potřeba je zahrnovat a zobrazovat také. Navíc, by se tím už hodně zkomplikovalo logo.

 K zobrazení těchto kategoriíi bych raději také volil pouze symbolicky  tvarově vyjádřené siluety. Konkrétní typ modelu, např.  Katana pro letadlo, by se mohlo třeba dotknout někoho, kdo má Extru, Sbach, apod. To samé u vrtulníku, apod. Ty symboly by se daly ještě více zjednodušit, na úroveň kreslených čar, ale to teď není důležité.

 První řadu návrhů jsem dělal s vrtulí, která je otočena o 90 stupňů. Tato verze umožňuje vložit na vrchol nebo jako pozadí pod ní, např. symbol  města  Mladá Boleslav. 

Další věc, která je asi typická a důležitá pro let, a je společná pro všechny kategorie,  je těžiště. Jeho symbol jsem také různě použil, ale nakonec jsem zůstal jen u jeho lehkého naznačení. Další varianty obsahují třeba i stovkovou síť, která by mohla symbolizovat stavbu modelu podle plánku.

 Jsou to návrhy, které nejsou zcela definitivní a měly by ukázat, zda touto cestou jít. Po eventuálním vybrání konkrétního loga, by se vše zpřesnilo a dodělalo do finální podoby. 

Martin

………………….

Poté byly vybrány 4 varianty, které zde byly 24.1. představeny.

 

Nyní už reakce na podněty :

Ahoj,  díky  všem za názory.  Je logické, že se objeví  i jiné a někdy i protichůdné názory u tak velké skupiny lidi s mnoha modelářskými kategoriemi, jako jsou modeláři,  kteří by chtěli v logu mít pokud možno zastoupení toho svého modelu. Logo by však mělo být co nejjednodušší a symbolizovat naši modelářskou činnost co nejlépe. Už nyní je s těmi třemi základními kategoriemi celkem bohaté a není  bohužel dost dobře možné, aby tam bylo zastoupeno vše (letadla, větroně, motorové větroně, parašutisté, vrtulníky, koptéry, volné modely ,házedla a třeba i časem rakety atd.).  Je to dobře vidět i u jiných modelářských log, kdy daný klub v rámci zjednodušení charakterizuje asi nejtypičtější zástupce, a to je symbol modelu letadla. Záměrně jsem se vyhýbal návrhu s populárním označením  “RC“ klub, protože je zde významná skupina lidi, kteří  rádia nepoužívají a jejich filozofie je založena na volném a svobodném letu.

Jde o to, aby nějaký jednotný symbol mohl vystihnout a charakterizovat naši letecko – modelářskou činnost. Dále by asi také nebylo zcela vhodné, aby každá kategorie měla svoji variantu loga. Jde o symboliku, která by nás měla sdružovat a charakterizovat jako modelářský klub a mělo by zůstat u jednotného společného loga pro celý náš klub.

  Jestliže by problém zobrazených kategorií, resp.  nezobrazených , měl být  tak významný,  aby znamenal nepřekonatelnou míru, pak zde  samozřejmě je i  možná varianta verze zcela bez těchto symbolů – pouze např. vrtule, jméno klubu a např. symbol města MB, číslo 54, apod. Pak ale hrozí situace, že se vytrácí symbol modelářství a logo může být neznalcem považováno za např. logo aeroklubu, apod.  Něco podobného je i se symbolem křídla, které se hojně používá pro aerokluby.

 Jestliže bude některé logo odsouhlaseno, lze ho doupravit a pak lze udělat i jednodušší variantu,  grafiku loga je možné vytvořit bez barevných přechodů a stínových gradientů,  pro např. výšivky, apod., jak už je zmíněno v prvním textu.  Pro tisk plná verze není problém.

Díky,

Martin