Návrh nového loga našeho klubu

Vážení modeláři,

již několik měsíců diskutujeme o změně loga našeho klubu. Logo, které by lépe charakterizovalo náš klub i naše modely.

Oslovili jsme tedy kolegu, modeláře Martina Weisse, s prosbou o pomoc. Je mi velikým potěšením vám představit jeho návrhy. Myslím, že prezentované návrhy jsou víc než povedené. Každé logo je označeno číslem (dole pod obrázkem) a tak prosím hlasujte, které se vám líbí nejvíc formou příspěvku k tomuto článku.

Martine, jménem výboru ještě jednou děkujeme!

 

This poll is no longer accepting votes

Které logo byste vybrali?

Aktualizace 26.1.2017 – Vyjádření autora (M. Weisse) k logům a odpovědi na dotazy

Ahoj,

toto  je původní text, kdy jsem byl požádán předsedou klubu a některými dalšími kolegy o vytvoření  návrhu nového loga a který jsem při zasílání variant navrhnutých log posílal a který by mohl nastínit směr, kterým jsem se při těchto návrzích řídil :

…………………

Ahoj,

uvažoval jsem nad logem a postupně mě vykrystalizoval z různých návrhů následující.

Přemýšlel jsem, co je typického pro nás modeláře, potažmo náš klub. Hlavní motiv, který nás nějakým způsobem téměř všechny spojuje, je vrtule. Ta je základem toho, jak se třeba jen už dostat do vzduchu a téměř všichni ji používají nebo potřebují. Zkoušel jsem i nějaké nápady třeba s křídlem, profilem křídla, letadla, ale jako nejlepší se mi jeví třílistá vrtule, jako hlavní motiv. Kruh, ve kterém je, symbolizuje sám o sobě něco, co máme spojené s nějakou jistotou a je to základní a jednoduchý geometrický tvar.  Rozdělení po 120 stupních díky třílisté vrtuli umožňuje vložit tři znaky, které nás nejvíce charakterizují – a to je RC model letadla, vrtulníku a parašutisty. Další kategorie, jako je větroň nebo třeba koptéry a jiné, se dají logicky přiřadit k již zmíněným typickým charakterům, takže není potřeba je zahrnovat a zobrazovat také. Navíc, by se tím už hodně zkomplikovalo logo.

 K zobrazení těchto kategoriíi bych raději také volil pouze symbolicky  tvarově vyjádřené siluety. Konkrétní typ modelu, např.  Katana pro letadlo, by se mohlo třeba dotknout někoho, kdo má Extru, Sbach, apod. To samé u vrtulníku, apod. Ty symboly by se daly ještě více zjednodušit, na úroveň kreslených čar, ale to teď není důležité.

 První řadu návrhů jsem dělal s vrtulí, která je otočena o 90 stupňů. Tato verze umožňuje vložit na vrchol nebo jako pozadí pod ní, např. symbol  města  Mladá Boleslav. 

Další věc, která je asi typická a důležitá pro let, a je společná pro všechny kategorie,  je těžiště. Jeho symbol jsem také různě použil, ale nakonec jsem zůstal jen u jeho lehkého naznačení. Další varianty obsahují třeba i stovkovou síť, která by mohla symbolizovat stavbu modelu podle plánku.

 Jsou to návrhy, které nejsou zcela definitivní a měly by ukázat, zda touto cestou jít. Po eventuálním vybrání konkrétního loga, by se vše zpřesnilo a dodělalo do finální podoby. 

Martin

………………….

Poté byly vybrány 4 varianty, které zde byly 24.1. představeny.

 

Nyní už reakce na podněty :

Ahoj,  díky  všem za názory.  Je logické, že se objeví  i jiné a někdy i protichůdné názory u tak velké skupiny lidi s mnoha modelářskými kategoriemi, jako jsou modeláři,  kteří by chtěli v logu mít pokud možno zastoupení toho svého modelu. Logo by však mělo být co nejjednodušší a symbolizovat naši modelářskou činnost co nejlépe. Už nyní je s těmi třemi základními kategoriemi celkem bohaté a není  bohužel dost dobře možné, aby tam bylo zastoupeno vše (letadla, větroně, motorové větroně, parašutisté, vrtulníky, koptéry, volné modely ,házedla a třeba i časem rakety atd.).  Je to dobře vidět i u jiných modelářských log, kdy daný klub v rámci zjednodušení charakterizuje asi nejtypičtější zástupce, a to je symbol modelu letadla. Záměrně jsem se vyhýbal návrhu s populárním označením  “RC“ klub, protože je zde významná skupina lidi, kteří  rádia nepoužívají a jejich filozofie je založena na volném a svobodném letu.

Jde o to, aby nějaký jednotný symbol mohl vystihnout a charakterizovat naši letecko – modelářskou činnost. Dále by asi také nebylo zcela vhodné, aby každá kategorie měla svoji variantu loga. Jde o symboliku, která by nás měla sdružovat a charakterizovat jako modelářský klub a mělo by zůstat u jednotného společného loga pro celý náš klub.

  Jestliže by problém zobrazených kategorií, resp.  nezobrazených , měl být  tak významný,  aby znamenal nepřekonatelnou míru, pak zde  samozřejmě je i  možná varianta verze zcela bez těchto symbolů – pouze např. vrtule, jméno klubu a např. symbol města MB, číslo 54, apod. Pak ale hrozí situace, že se vytrácí symbol modelářství a logo může být neznalcem považováno za např. logo aeroklubu, apod.  Něco podobného je i se symbolem křídla, které se hojně používá pro aerokluby.

 Jestliže bude některé logo odsouhlaseno, lze ho doupravit a pak lze udělat i jednodušší variantu,  grafiku loga je možné vytvořit bez barevných přechodů a stínových gradientů,  pro např. výšivky, apod., jak už je zmíněno v prvním textu.  Pro tisk plná verze není problém.

Díky,

Martin

Příspěvek byl publikován v rubrice Oznámení a jeho autorem je Tomáš Jareš. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

17 komentářů u „Návrh nového loga našeho klubu

 1. Tyjo Martine, moc pěkný…! 🙂 Dynamický, nadčasový… zkrátka bomba. Mám docela problém vybrat nejlepší, líbí se mi všechno.
  Zvažte jenom, prosím, jak “složité” bude jeho použití na např. výšivky na trička, samolepky apod…. kdyby se něco takového někdy dělalo. 😉

  Po dlouhé úvaze za mě Logo1.

 2. Dobrý nápad.
  Mě se jeví jako nejlepší logo č. 2.
  Připomínka : – doplnit znak Mladé Boleslavi
  – přehodit parašutistu s helikoptérou, aby nepadal na hubu, helikoptéra
  může být v náklonu
  – možná ještě zvýraznit trochu obrázek éra, helikoptéry a paragána

 3. Móóc pěkný jsou všechny, ale upřednostnil bych č.2 asi pro lepší čitelnost na pozadí většiny barev.

 4. Ahoj, díky Všem zatím za názory, myslím že musíme zvážit naročnost na vyšívání a lepení ale jinak super práce Martine. Za mě se příkláním k č. 3.
  Ps. Já tu boudu prostě miluju.

 5. Ahoj, navrhuji logo 2, vzhledem k tomu, že bych to chtěl na výšivku se mi znaky MB a lev v miniaturním provedení moc nezdají k rozumnému provedení. Uvažujete ještě o barvě trika nebo košile na něž se to bude aplikovat (tmavě modrá, černá, které padnou všem).

  Jestli pak se nėkdo postaral o baterii v sekačce?

  Hezké dny.

 6. Zdravím,

  do článku jsem přidal formulář pro hlasování.

 7. Já nevím ale nevybral jsem si,je to husté a přeplácané-pro nějakou výšivku dost náročné.Vrtuli bych udělal čtyřlistou a dal tam větroně.Kolik máme v klubu vrtulníků?
  Není to víc než názor.

 8. Za mě po složitém uvažování volím Logo2. Souhlasím s tím, že na tričko bude možná potřeba logo zjednodušit, ale na stránkách a na samolepkách bude toto vypadat moc pěkně.

 9. Ahoj všem. Mě nejvíc oslovila trojka.

 10. Prosím administrátora o přidání možnosti volby “nelíbí se mi žádné” tak aby mohli hlasovat všichni.
  Díky

 11. Ahoj, děkuji všem za reakce. Vývoj loga a odpovědi na otázky jsem popsal v trochu rozsáhlejším textovém dokumentu, který jsem zaslal s prosbou o zveřejnění předsedovi.

  • Nejsem admin ani předseda, ale máš to tam 🙂 Aktualizováno pod hlavní článek.

 12. Ahoj všem a především velká pochvala Martinovi.
  My jsme zasedli celá rodina a shodli jsme se na logu 1 a 3. Protože logo 3 je dost složité hlasoval jsem nakonec pro logo1.
  Jinak je super, že se již nyní snažíte klub pozvednout. Doufám, že proto všichni uděláme maximum, byť třeba jen hojnou účastí při přípravě a zajištění chodu našich soutěží.
  Hezký večer a letu zdar.

 13. Jenom 16 hlasu 🙁 asi všechny sedí a lepí modely na léto, a nemají čas 🙂

 14. Čau Vasyle.
  To víš, zatím to vypadá, že se asi, co se týká aktivity členů v klubu, nic nezmění.
  Stále je aktivních tak maximálně 20 z 62 registrovaných členů.
  Všem přeji klidné prožití zbytku dne.

Komentáře nejsou povoleny.